Ekumenická rada církví připravuje 9. května 2009 Den otevřených kostelů na Den Evropy. 9. květen připomíná vyhlášení Schumanova plánu na obnovu důvěry a spolupráce v Evropě v roce 1950. Tato vize se stala základem dlouhého období míru, stability a spolupráce v Evropě. Proto se 9. května slaví Den Evropy.
Den otevřených kostelů zve k setkání v duchu motta českého předsednictví „Evropa bez bariér“. V tento den se v otevřených kostelech, sborových prostorách i ústředích některých církví mohou setkat lidé věřící s nevěřícími a lidé místní s příchozími odjinud.
Návštěvníci si budou moci prohlédnout zajímavé církevní stavby, navštívit koncert či výstavu, diskutovat i rozjímat. Na česko-německo-polském pomezí dojde k setkání poutníků ze všech tří zemí, které tu spolu sousedí. V Praze mohou lidé putovat mezi ústředími některých církví.
K dispozici bude publikace Příspěvek církví k otevřené občanské společnosti, kterou Ekumenická rada církví vydala u příležitosti předsednictví ČR v Radě EU.
Podrobné informace o programu Dne otevřených kostelů na jednotlivých místech České republiky najdete na www.ekumenickarada.cz.
Hana Volná, referentka komise Ekumenické rady církví v ČR pro předsednictví ČR v EU
Den otevřených kostelů na Den Evropy (MS WORD)