V Česku se rodí nová velikonoční tradice. Důkazem je letošní již 3. ročník akce Celonárodní čtení Bible, ke kterému se již tradičně připojil Český Rozhlas 6, Městská knihovna 
Foto zdroj: picasaweb.google.com

v Praze, Židovské muzeum a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Záštitu nad celou akcí převzal ministr kultury Jiří Besser, pražský primátor Bohuslav Svoboda a předseda Ekumenické rady církví v ČR Joel Ruml.
Smyslem akce je připomenout veřejnosti smysl Velikonočních svátků a upozornit na Bibli jako naše společné kulturní a duchovní dědictví. Veřejné čtení Bible probíhá většinou na ulicích a náměstích, mnohde také ve veřejných knihovnách. Akci pořádá Nadační fond Bible21 (NBK) ve spolupráci s řadou církví, knihoven a dalších organizací.
Celonárodní čtení Bible mne zaujalo. Vedle snahy o seznámení s nejvýznamnější křesťanskou knihou také jako rozšiřování povědomí o významné literární památce mezi širokou veřejnost a to formou aktivní, živou. Velmi oceňuji, že se vám podařilo získat zájem veřejnosti natolik, že vyvolal pokračování projektu i v letošním roce. Jako pro ministra kultury je pro mne rovněž významné zapojení řady místních knihoven do vašeho projektu, řekl ministr kultury MUDr. Jiří Besser.
V loňském roce se do čtení zapojily tisíce pořadatelů i náhodných kolemjdoucích na 98 místech celé ČR. Většinou se četly texty Starého i Nového zákona vztahující se k Velikonocům, na několika místech se dokonce non-stop za tři dny a noci přečetla celá Bible. K letošnímu čtení se zatím připojilo na 70 měst a obcí. Většinou se bude číst během velikonočního víkendu, tedy od pátku 22.dubna do neděle 24.dubna, v některých městech akce proběhne v pracovních dnech velikonočního týdne počínaje 18.dubnem.
Mnohde bude čtení spojeno s doprovodným programem. Např. v Praze se ve středu 20. dubna od 19 hodin koná již tradiční slavnostní večer s názvem Kniha knih v Knihovně. Hlavním bodem programu bude panelová diskuse na téma Musí pravda a láska zvítězit nad lží a nenávistí? s podtitulem: Bible jako zdroj etických hodnot naší civilizace. Diskutovat budou ekonom Tomáš Sedláček, psychiatr a spisovatel Max Kašparů, ředitel Židovského muzea Praha Leo Pavlát a religionista Pavel Hošek. O svůj osobní příběh se podělí také bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Na programu je také pantomima Tomáše Tomsy Legierského s hudebním doprovodem Petra Wagnera.
Na Velký pátek 22. dubna budou obyvatelé a návštěvníci Prahy moci zhlédnout dramatické zpracování pašijového příběhu. Studenti katedry alternativního divadla DAMU společně s bubenickou formací WildSticks z Českých Budějovic vyrazí ve 13 hodin od Prašné brány ulicí Na příkopě směrem k Můstku, aby cca. ve 13:30 na Jungmannově náměstí originální formou pouličního happeningu ztvárnili scénu Kristova ukřižování.
Seznam a mapa přihlášených měst je k nahlédnutí zde.
Pro aktuální informace a fotografie z míst dění doporučujeme navštívit profil Celonárodního čtaní Bible na Facebooku 
Zdroj: http://www.bible21.cz/clanky/3_rocnik_Celonarodniho_cteni_Bible