Velké množství mladých lidí ze střední a východní Evropy se dnes zúčastnilo dojímavé události ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka.

Kolem 1500 jejich procházelo v překvapivém a dojemném tichu téměř hodinu kolem pamětních desek, které připomínají kalvárii dvacátého století. Krátce předtím byly položeny dva věnce osmi mladými lidmi, kteří zastupovali země účastnící se na třetím mezinárodním setkání "Mladí Evropané za svět bez násilí", organizovaného komunitou Sant'Egidio. Jeden věnec položili před pamětní desku židovských obětí a druhý před pamětní desku romských a sintskych obětí.
Odpoledne se přesunuli do vyhlazovacího tábora, procházeli pod obloukem nechvalně známé věže v Osvětimi-Březince, odkud vyšel průvod za zvuků skladby "Rekviem pro Osvětim" od Krzysztofa Pendereckiého. Průvod se vinul podél rampy, která byla poslední zastávkou pro mnoho mladých, starých, dětí a nemocných, žen a mužů, kteří v době druhé světové války v dobytčích vagónech projeli často celou Evropu, aby poznali tento tábor smrti. Po stejných cestách, kterými přijeli před sedmdesáti lety do Osvětimi jejich vrstevníci ze Slovenska, Česka, Polska, Maïarska, Ukrajiny, Ruska, putovali dnes mladí do Březinky, aby uctili památku obětí násilí a aby začali budovat jinou budoucnost pro Evropu, budoucnost v míru a pokoji.
V Osvětimi vyvstalo mnoho otázek, které vyplynuly z návštěvy tohoto místa zla. Odpovědí na konfrontaci s touto realitou byla výzva "Nový horizont lidskosti pro naše země" přednesena během pietního aktu v osmi jazycích. "Z tohoto místa znovu vychází vzplanutí srdcí, které chce "nakazit další mladé lidi, abychom byli lepšími a dokázali naše země učinit lidštějšími v Evropě míru a pokoje!" (Výzva je přiložena v příloze)


Soubory ke stažení:

Apel Auschwitz 2012.pdf