Ze zahraničí
Patriarcha Bartoloměj I. navrhuje konferenci pro všechny církve v Evropě
CEC - KEK | 21.07.09
Jeho Svatost Bartoloměj I., ekumenický patriarcha Konstantinopole, vyzval k „lépe organizované a strukturované spolupráci“ mezi římskými katolíky a dalšími 120 pravoslavnými, starokatolickými, anglikánskými a protestantskými církvemi, které jsou členy Konference evropských církví (CEC).
Foto: CEC - Jeho Svatost Bartoloměj I., ekumenický patriarcha
Patriarcha Bartoloměj varoval, že „další odklad není omluvitelný. Naopak, spolupráce mezi našimi církvemi a jejich spolupráce s evropskými špičkami, které jsou aktivními v politice, ekonomii a společnosti, je nezbytná a urgentní“. Pokud bude chybět společné svědectví, uvedl, Evropané se octnou „bez křesťanských duchovních hodnot, které se dotýkají všeho, co se týká podpory a ochrany lidských bytostí i jejich identity.“
Ekumenický patriarcha znovu připomněl, že jeho předchůdci od roku 1979 veřejně vyzývali Římsko-katolickou církev ke vstupu do CEC. Zároveň však přiznal, že „takový krok není jednoduchou záležitostí“ a navrhl „konferenci všech evropských církví.“
Během svého proslovu patriarcha na krátkou chvíli odbočil od svého textu a pozdravil kardinála Filipa Barbarina, katolického lyonského arcibiskupa, a požádal ho o předání svého návrhu těm, kteří mají potřebné rozhodovací kompetence.
Jako arcibiskup Konstantinopole je ekumenický patriarcha považován za prvního mezi rovnými v radách pravoslavných arcibiskupů. Svou řeč pronesl v rámci oslav 50. výročí CEC v sobotu 19. července 2009 k jejímu 13. shromáždění. Jeho řeč navázala na čtvrteční rozhodnutí CEC týkající se začátku čtyřletého procesu zásadní reorganizace a obnovy.
Ekumenický patriarcha zdůraznil, že sám Pán nám „přikázal, abychom dělali všechno, co je v našich silách a znovu nastolili plné společenství mezi křesťanskými církvemi v Evropě“ a znovu utvrdil shromáždění o závazku Pravoslavné církve v hledání křesťanské jednoty ve víře i činech. S chválou vyzdvihl práci CEC a Evropské konference katolických biskupů, zejména schválení dokumentu Charta Oecumenica, která upřesňuje způsoby spolupráce mezi všemi církvemi. Připustil však, že doporučení charty jsou na sborové úrovni málo známá a že potřebují být komunikována mnohem více.
Text patriarchova proslovu je k dispozici, ve francouzském originále a v anglickém a německém překladu, na stránkách shromáždění KEC: http://assembly.ceceurope.org/.