Ze zahraničí
Jonathan Luxmoore, 27. 7. 2009 Varšava (ENI)Polský luterán v čele Evropského parlamentu usiluje o větší dialog s náboženskými skupinami
ENI www.eni.ch | 03.08.09Jerzy Buzek, polský luterán a první předseda Evropského parlamentu ze země bývalého komunistického východního bloku, prohlásil, že chce prohloubit dialog mezi křesťanskými církvemi v Evropě.
„Principy, které vycházejí z veškeré tradice, kultury a hlavně křesťanské víry mají pro mne stěžejní význam, stejně tak jako pro budoucí identitu a rozvoj Evropy,“ řekl Buzek, který byl polským předsedou vlády v letech 1997-2001.
„Dialog o evropských problémech s církvemi a dalšími náboženstvími je nesmírně důležitý,“ uvedl Buzek v rozhovoru s Polskou katolickou informační agenturou KAI. “Nemám pochybu o tom, že křesťanské hodnoty mají být velmi důležité na osobní úrovni pro každého politika a vedoucího, ale také na kolektivní úrovni, jelikož vymezují a ukazují klíčové způsoby, kterými politik může jednat.“
Jerzy Buzkovi je 69 let a v Evropském parlamentu je členem skupiny Křesťanských demokratů-Evropské lidové strany. Poté, co byl zvolen předsedou dne 14. července pronesl proslov k parlementu, který nyní čítá 736 členů z 27 zemí Evropské unie.
„Úcta k druhým, jinak smýšlejícím lidem je také velmi cenná hodnota křesťanů. Takové je mé pochopení pro přítomnost těchto hodnot ve společenském a politickém životě,“ prohlásil Buzek. „Nikdy jsem svou víru neprojevoval houževnatým způsobem. Nejlepší způsob, jak ukázat naši víru je skrze naše vlastní činy a chování v každodenním životě, a v takovém veřejném jednání, které reflektuje hlubokou křesťanskou víru.“
Buzek řekl, že „vize Evropy“, tak jak ji prosazoval papež
Jan Pavel II., stále ukazuje „cíl, o který bychom měli usilovat“ a sdílel své znepokojení nad tím, že se evropská politika „nějak zřekla křesťanských hodnot.“
Buzek se narodil ve slezském městě Smilovice, které se nyní nachází v České republice, a je členem Evropského parlamentu od roku 2004 za politickou stranu Občanská platforma. Občanská platforma je v současné době nejsilnějším partnerem polské koaliční vlády.
Rev. Thomas Wipf, předseda Společenství protestantských církví v Evropě, které zastřešuje více než 100 luteránských, sjednocených, reformačních, metodistických a dalších protestantských církví, chválil zvolení Buzka předsedou Evropského parlamentu.
„Pro EU je dobré, když poprvé zaujme klíčovou pozici politik z jedné ze zemí, které přistoupily v roce 2004“, řekl Wipf, který také vede Federaci švýcarských protestantských církví. „Jsme potěšeni, že přesvědčený protestant a člen menšinové církve v budoucnosti převezme předsednictví Evropského parlamentu.“
Luteránská evangelická církev augsburského vyznání má v Polsku 75 000 členů v porovnání s počtem římských katolíků, kteří tvoří okolo 86% celkového 38 miliónového obyvatelstva.
Během svého proslovu při luteránské bohoslužbě v jižně položeném městě Wisla dne 20. července Buzek řekl, že ví, „jak je modlitba důležitá.“ Prohlásil, že spoléhá na „duchovní podporu a společenství“ bratrů luteránů v Polsku. Polsko převezme rotující předsednictví Evropské unie v červnu 2011.
Zdroj: Ecumenical News International - www.eni.ch