Zájem o Bibli v ČR roste. Poté, co se stala bestsellerem roku 2009, vzrůstá i zájem o druhý ročník Celonárodního čtení Bible 2010, ke kterému se připojila Městská knihovna v Praze, Židovské muzeum a SKIP. Akci byla udělena záštita premiéra Jana Fischera.

Pozvánka na tiskovou konferenci

Premiér Jan Fischer převzal záštitu nad druhým ročníkem Celonárodního čtení Bible. První ročník byl spontánní akcí, která navazovala na vydání nového českého překladu Bible (Velikonoce 2009). V loňském roce se do čtení zapojily tisíce čtenářů z 84 měst. V jedenácti z nich se dokonce nonstop za tři dny a tři noci přečetla celá Bible. Bible se stala v roce 2009 knižním bestsellerem a samotní čtenáři této knihy si vyžádali letošní opakování této celonárodní iniciativy. Do ní se doposud zapojilo více než 70 měst, za podpory desítek městských úřadů, knihoven, občanských sdružení a církví. Čtení Bible již tedy není doménou církví, ale například i knihoven.

Pražská část čtení vyvrcholí slavnostním večerem pod názvem Kniha knih v Knihovně, který se uskuteční dne 1.dubna od 19:00 hod ve Velkém sále Městské knihovny v Praze. Diváky čeká přednes předních českých herců: Josefa Somra, Jaroslavy Kretschmerové, Petra Formana, Otakára Schmidta a Lucie Trmíkové za hudebního doprovodu Katky Šarközi a Kláry Valentové. S úvodním slovem vystoupí ředitel Židovského muzea v Praze, Dr. Leo Pavlát a další řečníci. Průvodcem večera bude známý ekonom Tomáš Sedláček. Organizátoři navazují na loňské slavnostní představení Bible21 v Betlémské kapli, tentokrát ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze. Akce proběhne i letos pod záštitou primátora Pavla Béma.

Kniha knih v Knihovně, potažmo celé Celonárodní čtení je neoficiálním vyvrcholením Března - měsíce čtenářů, který pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP).  Jeho cílem je připomenout četbu a čtenářství, propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se četbou a čtenářstvím, aby o sobě společně dali vědět. Motto BMČ je Ano, čteme a je nás stále hodně!.

Zveme Vás na tiskovou konferenci, která proběhne formou panelové diskuse tento čtvrtek 25.3. od 10,00 hod. v Městské knihovně v Praze:  1. Předseda SKIP Dr.Vít Richter a tajmenice SKIP paní Mgr. Zlata Houšková představí výsledky probíhajícího BMČ.

  2. Ředitel Nadačního fondu B21, pan Jan Talafant, se pokusí jménem organizátorů loňského a letošního Celonárodního čtení vysvětlit důvod zájmu o čtení Bible, případně představit zajímavé lokální realizace.

  3. Mgr. Sandra Zálabová, vedoucí tajemnice Ekumenické rady církví v ČR, vysvětlí, proč je Celonárodní čtení Bible možné považovat za jeden z největších ekumenický počinů roku.

  4. Otázky týkající se dlouhodobého vztahu čtenářů k Bibli a o postavení této knihy v knihovnách z pohledu Městské knihovny v Praze zodpoví Mgr. Eva Měřínská, vedoucí oddělení digitalizace .


Soubory ke stažení:

Kniha knih v Knihovnì.pdf