Letos podruhé se Plzeňané připojí k Celonárodnímu čtení Bible. Na Velký pátek budou znít v Plzni U Branky po celých 24 hodin biblické texty z nejnovějšího biblického překladu, tzv. Jeruzalémské Bible.
Desítky lidí se na Velký pátek 2. dubna 2010 opět zapojí po desetiminutových úsecích do četby spisů Nového zákona. Například plzeňský biskup František Radovský své jméno připsal na sobotní 11. hodinu. Západočeská metropole se tak připojí k sedmi desítkám měst, kde letos podruhé proběhne akce s názvem Celonárodní čtení Bible.
Pořadatelé z plzeňských křesťanských církví pro tento rok zvolili nejnovější český překlad Knihy knih, tzv. Jeruzalémskou Bibli. Na jejím převodu do češtiny se významnou měrou podílel i nový primas české katolické církve Dominik Duka.
Veřejné čtení Bible jsme loni zkusili poprvé. Přestože se čte i celou noc, rozpis zájemců byl už před začátkem zaplněn do posledního místa a účastníci sami přišli s návrhem netradiční akci zopakovat. Naslouchání známým i méně známým biblickým pasážím nám může pomoci přiblížit se poselství Velikonoc, nejvýznamnějších křesťanských svátků, říká Karel Řežábek za plzeňské křesťanské církve.
Akce začne 2. dubna v 16 hodin a skončí druhý den, na Bílou sobotu, ve stejný čas. Kolemjdoucí si budou moci u stánku také zakoupit různé překlady Bible. Kdokoli by se chtěl z veřejnosti do čtení zapojit, má možnost se přidat své jméno do rozpisu na www.3pe.cz/cteni_Bible nebo se připojit přímo na místě.
Záštitu nad druhým Celonárodním čtením Bible převzal premiér ČR Jan Fischer. První ročník této akce proběhl v návaznosti na vydání nového českého překladu Bible (Bible 21) o Velikonocích 2009. Tehdy se spontánní akce zúčastnilo několik tisíc čtenářů z 84 měst České republiky, z nichž v jedenácti se podařilo za tři dny a tři noci přečíst Bibli celou. Letošního ročníku této iniciativy se podle posledních zpráv zúčastní církve, občanská sdružení, knihovny a městské úřady ve více než 70 městech.
Další informace za plzeňské ekumenické setkávání podá:
Karel Řežábek, pastor Křesťanského společenství Plzeň mobil 724 435 445
Karel Šimr
Železniční 477, 330 00 Chrást u Plzně