Kapely či divadlo zaplní centrum Prahy. Připomenou Jana Husa

Jednu z nejvýznamnějších osobností českých dějin, mistra Jana Husa, představí Husovské slavnosti 2015. Konat se budou 5. a 6. července v centru Prahy. Jedná se o duchovně-kulturní projekt, který upozorní na význam Jana Husa a jeho odkaz do dnešní doby. Akce se koná při příležitosti 600. výročí Husovy mučednické smrti a nabídne pestrou škálu duchovních a kulturních akcí od bohoslužeb přes koncerty, divadelní vystoupení až po přednášky a diskuze.

Hlavní pódia budou umístěna v sousedství pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí. Prostřídají se na něm například Hradišťan, Spirituál Kvintet, Domažlická dudácká muzika, Smetanovi filharmonici Praha a další. Nebude chybět divadelní představení o Janu Husovi Miloše Orsona Štědroně ani divadelní průvod.  Po ekumenické bohoslužbě zahrají Tata bojs a další kapely. Zazní i oratorium Mistr Jan Hus od Richarda Pachmana. V každou celou hodinu uslyší návštěvníci Husův text.

Prostory Karolina v blízkosti Ovocného trhu se promění ve středověké tržiště s programem pro děti. Mohou se těšit na loutkové divadlo, šermířské vystoupení, ukázky řemesel a soutěže. Rodiny se vydají na poutnický program V kole po kostelech s mistrem Janem Husem.

V kostelech připravují organizátoři bohatý program. V Betlémské kapli se uskuteční setkání Mistru Janu Husovi s láskou, v němž vystoupí komorní hudební tělesa v moderaci Alfreda Strejčka. Proběhne tam i slavnostní bohoslužba k uctění Husovy památky. Přednášky renomovaných historiků nabídnou kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, kostel Martin ve Zdi a kostel U Salvátora, kde se lidé mohou připojit i k večeru věnovanému rasismu a útlaku ve společnosti.

Panelová diskuze a promítání dokumentárního filmu připomenou dění ve válkou zmítané Sýrii a situaci uprchlíků. Na pomoc těmto lidem poputuje výtěžek kostelní a bohoslužebné sbírky, na kterou mohou návštěvníci Husovských slavností přispět.

Slavnostní večer se uskuteční v Obecním domě. Česká národní banka tam představí novou minci vydanou k výročí Husovy smrti. V Divadle Kalich zhlédnou návštěvníci představení Divadla Járy Cimrmana České nebe. V neposlední řadě se lidé mohou vydat s průvodcem na prohlídku husitské Prahy.

Osobnost Jana Husa přibližují církevní představitelé. „Jan Hus je pro mě výjimečný svou lidskostí. Nedělal ze sebe nadčlověka. Uvědomoval si, že následování Krista ho formuje, aby si uměl zachovat odstup a kritičnost i vůči sobě samému. Kdyby ho někdo na základě Písma přesvědčil, že se v něčem mýlí, byl ochoten o svém dosavadním poznání uvažovat. Je mi sympatický i svojí čitelností, nehrál to na všechny strany,“ řekl synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml.

Husův význam připomněl také patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta. „Hus nás inspiruje lidskou přímostí a vnitřní věrohodností křesťanské víry. Jako kněz stavěl život svůj i celé společnosti pod autoritu Božího zákona. Současně jako univerzitní vzdělanec zastával svobodu názoru, otevřeného dialogu a společného hledání pravdy,“ popsal.

Husovské slavnosti 2015 jsou určeny pro širokou veřejnost a to i pro anglicky a německy mluvící účastníky. Akci pořádá Církev československá husitská a Českobratrská církev evangelická. Husovské slavnosti 2015 jsou vyvrcholením Roku mistra Jana Husa, projektu, na kterém obě církve spolupracují.

 

Poznámky redakce:

Informace o Husovských slavnostech 2015 naleznete na internetových stránkách www.hus-fest.eu.

Aktuální program Husovských slavností 2015 s anotacemi ve formátu PDF je ke stažení ZDE.