Noc kostelů nabídne bláznivý projekt

Existují kostely pod vodou, které zatopily přehrady, ale i kostely, které stojí vysoko v horách. Můžeme navštívit kostely zaniklé, a promýšlet ty, které jsou dosud pouze na papíře. Na Vltavě kotví plovoucí kostel, ale dosud zde nebyl „pojízdný kostel“, samozřejmě nepočítáme-li přesunutý kostel v Mostě. Během letošní Noci kostelů bude 10. června v Praze po trase tramvaje číslo 22 jezdit „pojízdný kostel“.

Smyslem Noci kostelů, která je jakýmsi happeningem víry, je představit jednoduchým způsobem, co je to křesťanství. Že to nejsou restituce, ba ani dogmata či zákazy, že to není nějaká temná síť svazující život těch, kteří křesťanství „propadli“, že to není ani poslední pomoc pro ty naprosto neúspěšné. Noc kostelů chce ukázat, že ke křesťanství patří radost, důvěra, otevřenost, veselí, ale i radostné bláznovství.

S heslem „Dojedeme dál než v Mostě“ (mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie jel také po kolejích, ale urazil pouze 841 metrů, navíc jel velice pomalu a člověk by se v něm nikam nesvezl) nabídne Noc kostelů v Praze tramvaj s duchovním programem. Návštěvníci či lépe řečeno cestující v něm naleznou mnohé z toho, co se běžně vyskytuje v kostelech nepojízdných: kněze, kříž, věčné světlo, ale také například varhany, i když to budou varhany poněkud menší, tj. portativ. Celá tramvajová jízda bude k dispozici on-line na youtube - https://youtu.be/KV2wO8kJyNs.

Jelikož si organizátoři jsou vědomi toho, že to celé bude jedna veliká improvizace, oslovili jako hosty, s nimiž povede rozhovor Veronika Sedláčková z Českého rozhlasu, lidi, kteří tento bláznivý nápad ustojí. Podle Dopravním podnikem rozepsaného jízdního řádu tedy budou s cestujícími hovořit osobnosti, jako jsou spisovatelka Alena Ježková, biskup Václav Malý, kunsthistorik Jakub Bachtík, kardinál Dominik Duka OP či benediktinka z komunity Venio sestra Francesca anebo kazatel Daniel Fajfr.

 

Pojízdný kostel bude fungovat mezi zastávkami Malovanka a Čechovo náměstí od 18.00 do 22.00 hodin. Součástí programu bude hudba, zpěv, ale i modlitby a osobní rozhovory s hosty. Pro ty, kterým pojízdný kostel ujede, se jenom v pražské arcidiecézi otevře přes 300 kostelů nepojízdných. To bezpochyby není žádný hendikep. I v nich bude připraven velmi bohatý a zajímavý program. Slevy nebudou, vše bude zdarma. Více na www.nockostelu.cz. (Aleš Pištora)

 

Přílohy:

Noc kostelů 2016 - Jízdní řád pojízdného kostela kestažení v PDF

Jízdní řád pojízdného kostela