104 let od vzniku Církve československé husitské a uvedení do výročí roku 2024

Při slavnostní bohoslužbě k 104. výročí Církve československé husitské konané 6. ledna 2024 v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze uvedl v jejím závěru patriarcha Tomáš Butta do výročí roku 2024. Tento rok je „Rokem české hudby“, 600 let uplyne od smrti Jana Žižky a 100 let od konání I. sněmu této církve.  

 

Církev československá husitská uzavřela memorandum o spolupráci s Unií českých pěveckých sborů a připravuje kulturní a hudební akce v Praze a na dalších místech v rámci „Roku české hudby“ a projektu „Česko zpívá Smetanu“.

 

V říjnu tomu bude 600 let, kdy v Přibyslavi zemřel husitský vojevůdce Jan Žižka. Církev československá husitská se zapojuje do akcí s připomenutím této historické postavy českých dějin. Akce se budou během celého roku konat v Trocnově, v Sudoměři, v Táboře, v Praze, v Přibyslavi a na dalších místech.

 

K 100. výročí I. sněmu Církve československé husitské v roce 1924 bude zaměřena odborná konference, která se připravuje na 21. května 2024 v Praze.

 

Církev československá husitská byla ustavena 8. ledna 1920 v Národním domě na Smíchově a k jejímu vyhlášení došlo dne 11. ledna 1920 v kostele sv. Mikuláše v Praze na Staroměstském náměstí. Vznikla z hnutí katolického modernismu a v jejím čele stál modernistický kněz ThDr. Karel Farský. Na I. sněmu v roce 1924 došlo k jejímu ideovému  a duchovnímu formování jako křesťanské moderní církve národního charakteru. Navazuje na náboženský odkaz české reformace a od počátku se hlásí k husitské tradici a postavám, jakými jsou Jan Hus, Jan Žižka i Petr Chelčický.

 

Přílohy:

Uvedení do Roku české hudby, výročí Jana Žižky a 100 let od konání I. sněmu

Memorandum o spolupráci k Roku české hudby 2024 mezi UČPS a CČSH

Foto kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí