Podepsána Dohoda o duchovní službě u Policie ČR

V prostorách Arcibiskupského paláce v Praze podepsali v pondělí 16. prosince 2024 Dohodu o duchovní službě u Policie České republiky Mons. Jan Graubner, předseda České biskupské konference (ČBK), Tomáš Tyrlík, předseda Ekumenické rady církví (ERC), Marián Čop generální sekretář ERC a Martin Vondrášek, prezident Policie ČR. Tuto službu poskytují policejní kaplani dobrovolně a zcela bezplatně.

 

Duchovní péče je poskytována všem zaměstnancům Policie ČR, jejich rodinám i blízkým osobám. Úkolem policejních kaplanů je mimo jiné podpora lidských a duchovních hodnot, poskytování duchovní péče, řešení osobních či existenciálních otázek a vykonávání náboženských obřadů. Kaplanům je garantována nezávislost při výkonu jejich služby a povinnost mlčenlivosti. Spolupracují s policejními psychology, antikonfliktními týmy a dalšími odbornými složkami. Duchovní služba je poskytována na ekumenickém základě, nejedná se o misijní službu, každý má právo ji přijmout nebo odmítnout.

 

Dohoda definuje kompetence a náplň činnosti policejních kaplanů, kteří jsou pověřováni jednotlivými církvemi zastoupenými v ČBK a ERC, přičemž jejich činnost bude koordinována Radou pro duchovní službu v Policii ČR, která bude po svém ustavení řešit zásadní otázky spojené s duchovní péčí, vyjadřovat se k aktuálním záležitostem.

 

„Dohoda o duchovní službě u policie je potvrzením duchovní cesty v kategoriální pastoraci, která se postupně od pádu komunismu v naší zemi začala rozvíjet,“ kvituje dohodu Mons. Zdenek Wassebauer, pomocný biskup pražský, který je v rámci ČBK zodpovědný za kategoriální pastoraci, pod kterou spadá duchovní služba v nemocnicích, armádě, u policie a ve věznicích.

 

V současnosti u Policie ČR působí dva kaplani – jeden za Římskokatolickou církev a druhý ze Starokatolické církve. Tito kaplani vykonávají svou službu zaměstnancům policie dobrovolně a zcela bezplatně, nad rámec svých služebních povinností.

 

Zdroj: ČBK