Zástupci církví připomněli státní svátek 28. října výzvou k přemáhání zla dobrem

V den státního svátku 28. října 2023 při slavnostní bohoslužbě v Národním památníku na Vítkově připomněli zástupci církví výzvu apoštola Pavla „Nedej se přemoci zlem, ale přemáhej zlo dobrem.“ (Bible, Římanům 12,21). Arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner ve svém kázání uvedl, že ten, kdo prožil Boží lásku a odpuštění, chce přemáhat zlo dobrem. Vojenská kaplanka Veronika Moravcová hovořila o tom, že se vojáci z lásky k bližním i k vlasti chtějí postarat o bezpečnost svých blízkých i svou. Kaplan Poslanecké sněmovny a Senátu Daniel Kvasnička uvedl příklad, že předávat dobro někdy znamená dobrovolně ustoupit do pozadí a jindy zase „nasadit svůj krk.“

 

Autor foto: Člověk a Víra/Jan Haken

 

Shromáždění pozdravil také premiér ČR Petr Fiala. Poděkoval všem, kteří pomáhají druhým, a vyjádřil vděčnost za demokracii a dostatek v ČR i naději ohledně rozvoje České republiky. Vyzval také, aby lidé nebyli lhostejní k tomu, v jaké zemi žijí, a k důstojné oslavě státního svátku.

 

Slavnostní bohoslužbu vedl předseda Ekumenické rady církví a biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání Tomáš Tyrlík, který se spolu s duchovními z dalších církví modlili za domov i za dobré Boží jednání v lidech v České republice i na celém světě. Hudebně zvýraznilo téma bohoslužby „Obroď dobro, zlom zlo“ přibližně 100 členů Sboru a orchestru Univerzity Karlovy pod vedením Haig Utidjiana. Slavnostní bohoslužba se konala v rámci Modlitby za domov, kterou pořádá Ekumenická rada církví s podporou Ministerstva kultury a ve spolupráci s dalšími partnery. Hlavní mediálním partnerem byla Česká televize, která bohoslužbu od 11. 00 hodin vysílala na programu ČT 2.

 

V rámci doprovodného programu Modlitby za domov se konalo v pátek 13. října tvořivé odpoledne s písničkáře Pavlem Helanem ve Sboru Církve bratrské v Praze 1, jehož součástí byla i vernisáž dětských výtvarných prací. Ty budou až do 15. listopadu k vidění ve Fofrkafe v Soukenické 15, poté do konce roku 2023 před Veselou školou - obojí v Praze 1 a také na webové stránce www.modlitbazadomov.cz. Slavnostním koncertem  kontrabasového kvarteta BUMBLEBASS v rámci Modlitby za domov upozornili na státní svátek 28. října také v husitském Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové.

 

Aleš Čejka

 

Foto zdroj: web Člověk a víra, autor fotografií Jan Haken